Днес се проведе поредната инициатива по повод 65 години от създаването на нашето училище.
Идеята бе да поканим отново наши бивши възпитаници и учители, които да се върнат в миналото и да си спомнят училищните емоции.
С много еуфория, сълзи в очите и усмивки посрещнахме ученици от различни випуски и техните учители и наши бивши колеги. Събитието уважиха инж. Олга Хрисчева – учител по професионална подготовка, инж. Делка Узунова – учител по професионална подготовка, инж. Харалампиева – учител по професионална подготовка и ЗДУПД, г-жа Дафинка Станева учител по философия и психология и г-жа Лилия Манилова – учител по математика.
С ръкопляскане, цветя, пита и училищни материали в ръка ученици и учители прекрачиха прага на любимото училище, чувайки отново звънчето, което възвестява първия учебен ден всяка година. Леля Дафи, която наскоро изпратихме в заслужен отдих, дойде специално, за да даде начало на часовете.
Бивши и настоящи учители и ученици се събраха за първи учебен час – час на класа. Темата беше: „Завръщане в миналото – спомени и размисли”.
След представяне на кратка история за създаването на училището, думата взе директорът на ПГСА – инж. Иванова и приветства гостите. Тя допълни историята, разказана от двамата водещи с последното постижение на училището, което със заповед на министъра на образованието и науката е и Център за високи постижения! Инж. Иванова благодари на всички бивши учители и ученици, допринесли за високото отличие и че очаква настоящите колеги и ученици да продължат с ентусиазъм да отстояват високото отличие и занапред! Благодари на всички, уважили този наистина много емоционален ден.
Г-жа Яна Плачкова разказа за идеята на тази инициатива, която е под мотото„Съграденото остава” , както и всички други инициативи по повод нашата годишнина – в този ден искаме да покажем, че съграденото остава в знанията, спомените, ценностите, думите, изречени в час, и професионалната реализация на всеки един бивш кадър на училището ни.
Нашите възпитаници споделиха пред всички спомените си от училище, отправиха послание към настоящите ни ученици да не спират да вярват във възможностите си. Ценни думи за това колко е важно да вярваш в себе си, да уважаваш учителите си и за реализацията в строителните професии. Вълнението на всички зарази и настоящите ни момчета и момичета, които с много интерес изслушаха разказите и спомените на завършилите и пораснали момчета и момичета.
След час на класа, стартира и втори час - математика при г-жа Манилова. Оказа се, че никой не беше забравил сложните уравнения и формули.
За трети и четвърти час по професионална подготовка инж. Делка Узунова отново върна учениците в часовете по електрически инсталации, инж. Олга Хрисчева говори за новите екологични технологии и техните както вреди, така и ползи. Говори за бъдещето, като най-вече отправи и послание към всички да инвестират много в образование и да обръщат внимание на своите деца, да ги възпитат, че образованието е ценност. Инж. Харалампиева беше подготвила много интересни задачи, но завършилите „Строителство и архитектура” ученици знаеха и помнеха наученото. Г-жа Дафинка Станева отново с ерудиция и чар напомни колко е важна философията като начало на много други науки. Последният час по български език и литература бе проведен от г-жа Яна Плачкова и г-н Стоян Плачков. Те дадоха на всички текста на поета Христо Смирненски – „Приказка за стълбата” и отправиха важно послание за стълбата на живота и цената, която всеки е готов да плати, изкачвайки се по нея.Че човек никога не трябва да забравя откъде е тръгнал и закъде се е запътил. Като истински час по литература учениците дискутираха, но този път от позицията на хора с житейски опит, а не на децата, които са стояли някога на тези чинове. Следващият текст бе стихотворението на Атанас Далчев „Молитва” - Деси от Випуск 2020 го прочете пред всички. Текстът отново предизвика силна емоция у всички с важните си думи да се учим всеки ден да виждаме красивото и в простичките неща в живота.
Накрая всички ученици получиха и оценки за представянето си по учебните предмети.
Инж. Стефка Нейчева, бивш наш възпитаник, направи дарение на експонати от нейната лична колекция от благородни камъни, за което много благодарим. Ще завършим с думите на Георги Ричков от Випуск 2011, че днес училището ни стана Център за положителни емоции.
Обещахме си инициативата да стане ежегодна традиция за Празника на строителя.