Съграденото остава – открит урок в Средновековен храм „Св. Димитър“, поход по Алеята на възрожденците и отдих и забава на кръста в село Паталеница.
На 24.10.2024 година продължиха инициативите под мотото „Съграденото остава“ по повод 65 – годишнината от създаването на нашето училище . Цялостната концепция на всички инициативи е да покажем на обществеността, че всичко, което е изградено с любов, вяра и душа – остава!
Днешният ден бе изпълнен с много емоции и започна с открит урок на тема „Съграденото остава - в литературата, историята,строителството и архитектурата”.
Ученици и учители се събраха в двора на Средновековния храм „СВ. Димитър“ – село Паталеница, за да изслушат и попътуват назад във времето с историята на храма и българите, които са го опазили до днес. История, изпълнена с борби, вяра и силен дух.
Насядали на черги, всички с интерес взимаха участие и съпреживяваха тази история. За храма, скрит и затрупан през 11 век от българите, за да го опазят от турско нашествие, и възкръснал по случайност и отново разкопан пак от български родолюбци през 18 век. Литературата е наука, вплела в себе си всички тези изпитания и борби в тези смутни за народа ни времена – пример за това са произведения като „Железният светилник“ на Димитър Талев, романът „Под игото“ на Иван Вазов.
Начало даде нашият любезен домакин и уредник на храма – Ани. Тя разказа за легендите, свързани с храма, и историята, събирана от местните хора за тази архитектурна забележителност.
Г-жа Плачкова, инициатор на този урок – беседа, провокира ученици и учители да се пренесат в тези векове и да съпреживеят отново времената за опазване на вярата, българщината и рода. Пренесоха се и в годините на Възраждането, коментираха се хората, които са носили възрожденски дух и има ли такива съвременници и днес. Г-жа Плачкова разказа за една личност, която носи в себе си този дух и днес – това е директорът на ОУ „К. Величков“, село Паталеница – г-н Никола Колев. Г-н Колев е човекът, който, заедно с други ентусиасти и родолюбци отдадено е работил за каузата този храм да се реставрира и съхрани. Човек, носещ истински възрожденски дух. Г-н Колев е и автор на една от книжките за историята, легендите, архитектурата на храма, която имаха предварително всички ученици и учители. Той бе посрещнат със спонтанни ръкопляскания и всички затаено изслушаха и неговите послания и истории за този храм – символ на непреклонния български дух.
Накрая инж. Савова, учител по професионална подготовка в училището ни, обясни и с какви материали е построен храмът. Имаше доста въпроси от учениците във връзка с изграждането му, защото те изучават предмета „Строителни материали” и „Сградостроителство“ в училище.
Урокът завърши с влизане в храма, а ученици и учители затаиха дъх пред красотата на изографисаните икони от ръката на талантливи средновековни иконописци преди единадесет века. Те видяха запазени изображения на Свети Георги, Свети Димитър, Богородица. Усетиха акустиката вътре и за голямо щастие видяха и намерените наскоро икони, които са били в храма преди, и сега подредени отново за поклонници.
Димитровден е и личен празник на училището ни – на 26.10 отбелязваме Ден на строителя, затова и избрахме точно там да проведем нашата инициатива.
След това групата се отправи на кратък поход по Алеята на възрожденците, за да почетем хората, дали сърцето си за съхраняване на българското, а и съвсем скоро ще отбележим Ден на народните будители.
За финал имаше заслужен отдих и обяд на поляната над село Паталеница, на която преди две години бе издигнат огромен кръст в чест на починалия от коварна болест Георги.
Местата и хората, до които се докоснахме в този ден – Средновековният храм „Свети Димитър”, съхранен цели 1000 години, г-н Никола Колев, радетел и пазител на българските традиции и история, Пътеката на възрожденците, направена от родолюбив човек от селото, кръстът над селото, съграден с дарения от обществеността, са доказателство, че всичко, съградено с любов и душа, остава.
Днес беше урок по родолюбие, защото освен знания, децата трябва да се възпитават и в ценности.
Ето и видео за историята на храма:
https://drive.google.com/file/d/1ydBwaBFffv1ia6nUIOgxorKNaCX6ipbe/view?usp=sharing